Regionale samenwerkingsafspraken huisartsen en verloskundigen






Regionale samenwerkingsafspraken
Huisartsen en verloskundigen in Noord-Kennemerland en de Kop van Noord-Holland gaan nauwer samenwerken om optimale zorg te verlenen aan de zwangere vrouw en het (ongeboren) kind. Voorheen werden individuele samenwerkingsafspraken gemaakt. De regionale afspraken zijn efficiënter en effectiever en verbeteren de geboortezorgketen structureel.
Verloskundigen en huisartsen bellen elkaar vaak om de zorg rond de zwangere vrouw af te stemmen. Dit kost beide veel zorgtijd, en vaak zijn de zorgverleners op dat moment niet bereikbaar. Daarom onderzochten zij hoe de zorg tijdens de zwangerschap beter is te organiseren. Dit leidde tot regionale afspraken over hoe zij elkaar op de hoogte houden van belangrijke gebeurtenissen omtrent de zwangere. Het gaat onder andere om collegiale consultatie en elkaar informeren over relevante medische en psychosociale zaken, zoals: overdracht bij de start van de zwangerschap, medicatie, laboratoriumuitslagen en het baringsverslag.
Verloskundige gaat urineweginfectietest uitvoeren
Ook is gekeken hoe verloskundigen de huisartsen en de huisartsenpost kunnen ontlasten. Een van de taken die de verloskundige overneemt is het uitvoeren van een test bij het vermoeden van een urineweginfectie. Voorheen deed de huisarts dat. Voortaan zal de verloskundige de test volgens de NHG-standaard uitvoeren. Na vaststelling van een urineweginfecte vindt verdere behandeling plaats door de huisarts. Ook voor de aanstaande moeder is het goed om bij vermoeden van een infectie met de verloskundige contact te hebben, omdat klachten van een blaasontsteking erg kunnen lijken op vroegtijdige weeën.
Alwine Ages, verloskundige bij Partners in Verloskunde
“Door deze samenwerking kunnen wij meer tijd aan de zwangere besteden. De lijnen worden korter, waardoor afstemming over bijvoorbeeld medicatie of doorverwijzen soepeler verloopt. Bezoek door een zwangere aan de huisartsenpost is niet meer nodig als het gaat om het uitsluiten van een urineweginfectie. Deze afspraken hebben ook gezorgd voor betere kennis van elkaars expertise waardoor de samenwerking verbetert.”
Totstandkoming
De afspraken zijn tot stand gekomen door een werkgroep van HONK, HKN en EVON met ondersteuning van ZONH. Vragen over het protocol kunnen worden gesteld via HONK, HKN of EVON info@verloskundigen-evon.nl