Buitenspeeldag De Oever
Bron en Tekst: Milou Strauss (Noord-Hollands dagblad 11-06-2025)

Finn en Noud gebruiken de stoep als basis voor hun kunstwerk. © jjfoto/Vincent de Vries
Buitenspeeldag De oever
Chipsvissen, XL-twister en meer water op de straat dan in de emmers. Kinderen genieten tijdens buitenspeeldag bij De Oever: ’Kom op, nog 30 seconden! Je bent er bijna’
De straat voor wijkcentrum De Oever in Oudorp is woensdag een groot speelveld tijdens de Nationale Buitenspeeldag. Kinderen van 4 tot 12 jaar rennen enthousiast naar het kleurrijke springkussen, chipsvissen en XL-twister.
Zoals ieder jaar vindt op initiatief van Jantje Beton en Nickelodeon de Nationale Buitenspeeldag plaats. Deelnemende locaties vieren samen de kracht van buitenspelen. Voor het vijftiende jaar doet het wijkcentrum in Oudorp mee aan deze middag. Ook dit jaar zijn er honderden kinderen aanwezig die genieten van de verschillende spellen.
Foto in de kop: Abdullah en Ghali zijn zelf ook kletsnat, maar dat mag de pret niet drukken. © jjfoto/Vincent de Vries
Foto in de kop: Abdullah en Ghali zijn zelf ook kletsnat, maar dat mag de pret niet drukken. © jjfoto/Vincent de Vries

Marlie doet haar best op de hindernisbaan. © jjfoto/Vincent de Vries
Om klokslag twee uur komen de eerste kinderen vol enthousiasme aanlopen. Bij aankomst worden ze direct begroet door vrijwilligers in lichtblauwe T-shirts. Vlug halen ze een oranje bingokaart waarop alle spellen staan. Al snel banen ze zich een weg naar het eerste spel. Vooral de hindernisbaan – georganiseerd door Alkmaar Sport – valt goed in de smaak. Binnen de kortste keren staat er een rij van ruim twintig kinderen die allemaal tegen elkaar willen strijden. Ze rennen om pionnen, hinkelen door de hoepels, springen over gekleurde stenen en sprinten als afsluiter rond de lantaarnpaal.
Minder dan ooit Tegenwoordig spelen kinderen minder vaak buiten dan vroeger. Uit onderzoek van Jantje Beton uit 2024 blijkt dat ruim 416.000 kinderen in hun vrije tijd nooit of bijna nooit buitenspelen zonder volwassene. Sinds 2022 is het aantal kinderen dat dagelijks buiten speelt gehalveerd. Steeds vaker kiezen kinderen voor binnenactiviteiten.
Niet alleen digitalisering speelt een rol in het minder buitenspelen, maar ook de locatie waar de kinderen wonen. ,,In deze buurt zijn hoogbouwflats met mooie speelplaatsen die de gemeente heeft opgeknapt, maar vanwege veiligheidsredenen durven ouders hun kinderen hier niet alleen naartoe te laten gaan. Ondanks de verbeteringen maken kinderen er nog weinig gebruik van”, aldus Janneke Goudsblom, Sociaal Cultureel Werker bij De Oever.

Puck schminkt Fiora, succes verzekerd. © jjfoto/Vincent de Vries
Belangrijk Buitenspelen draagt bij aan de ontwikkeling van kinderen. Ze leren samenwerken, communiceren en conflicten oplossen. Deze vaardigheden zijn belangrijk voor sociale interacties en helpen hen in de omgang met anderen.
,,We hopen dat de kinderen die minder vaak buitenspelen vandaag inzien dat buitenspelen heel leuk kan zijn en vooral als je het samen doet. Vandaag spelen we simpele spelletjes die kinderen ook thuis kunnen doen,” zegt Janneke.
Tijdens de spellen moedigen kinderen elkaar enthousiast aan. Bij de sponsrace nemen twee kinderen het tegen elkaar op. Ze dompelen een spons onder in een laag water, rennen zo snel mogelijk naar de overkant om de doorzichtige emmer te vullen met water. Wie na één minuut de grootste laag water in de emmer heeft wint. Hoewel het de bedoeling is de emmer vol te krijgen, is de straat na tien kinderen aardig nat.
De twee dames die helpen bij de sponsrace houden niet alleen de tijd bij, maar roepen ook aanmoedigingen richting de kinderen. „Kom op, nog 30 seconden! Je bent er bijna”, zegt de blonde dame. De andere kinderen roepen mee: „Sneller, sneller, kom op”.
Verbinding Deze middag staat voornamelijk in het teken van buitenspelen, maar Janneke hoopt dat dankzij deze dag kinderen ook meer met elkaar in contact komen. ,,Kinderen ondernemen vaak dingen in hun wijk, en het is goed dat ze dat samen met kinderen uit de buurt doen. Als twee kinderen die niet zo vaak samen spelen toevallig tegelijkertijd hetzelfde spel doen – bijvoorbeeld de hindernisbaan – denken ze: ’Hé, jij woont toch daar?’. Zo komen ze met elkaar in contact en hopelijk nemen ze het plezier mee terug naar de wijk en spelen ze daar ook samen.”
Veel kinderen zijn onder begeleiding van een ouder aanwezig. Terwijl de kinderen spelen, raken de ouders in gesprek met elkaar, waardoor ook voor hen deze middag bevorderlijk kan zijn voor het opbouwen van sociale contacten in de buurt.
De eerste kinderen verlaten na het binnenhalen van een zakje naturel of paprika chips het speelveld, maar het overgrote deel blijft vrolijk doorspelen. Om vier uur wordt de middag afgesloten en verlaten de kinderen het speelparadijs.
Buitenspeeldag De Wachter
Foto's en tekst: De Wachter

Foto: Buurthuis De Wachter
Buitenspeeldag De Wachter
Zeker in deze tijd is buitenspelen super belangrijk! Op het schermereiland spelen veel kinderen buiten. Ook dit jaar organiseerde Buurthuis De Wachter samen met partners uit de wijk een leuke buitenspeeldag vol activiteiten.
Ruim veertig kinderen hebben de spelletjesdag bezocht, zijn geschminkt of gingen de uitdaging op de bungeerun; een attractie waarbij de deelnemers aan een elastiek vastzitten en probeer zo ver mogelijk naar voren te rennen op een luchtkussen. Het was mooi weer en het enthousiasme was groot.
De kids konden een sportactiviteit doen waarbij ze werden begeleid door de stagiaires van het Talland College. Ook waren er stagiaires die glitter tattoos plakten. Ook werden er oudhollandse spelletjes gespeeld, was er een schilderworkshop van de kunstschilder van het eiland en natuurlijk het schminken door onze peuterspeelzaal juf Lieke! Er waren prachtige creaties te zien.
Coachingscentrum StraatGeluid, vrijwilligers en stagiaires bedankt voor jullie inzet!
