‘Zomaar een Oudorper’
Fotografie en tekst: Catharina Mandjes
Portret: Ineke van Nimwegen en Wies Bosch
In deze nieuwe rubriek komen Oudorpers aan het woord die nou juist níet bekend zijn maar het toch leuk vinden zichzelf eens voor te stellen. Vindt u of jij het ook leuk om eens in deze rubriek te staan? Stuur dan een mail naar info@oudorpertijden.nl
Dit keer komen Ineke van Nimwegen en Wies Bosch aan het woord.
Aan de Maasstraat staat een appartementencomplex met achtentachtig appartementen. Tweeënzestig procent van de bewoners is ouder dan vijfenzestig, het oudste echtpaar dat er woont is dik in de negentig. Zes mensen wonen er vanaf het eerste uur, al tweeënvijftig jaar.
Fotografie en tekst: Catharina Mandjes
Ineke
Hartelijk word ik welkom geheten door Ineke. Wies schuift later in het gesprek aan. “Ik woon hier zelf pas 2 jaar”,vertelt Ineke met een kopje koffie, thee en een gezellig schaaltje koekjes erbij. “Mijn man is 2 jaar geleden aan een zeldzame hersenziekte overleden, cadasil geheten. Maar ik kende het complex al goed omdat mijn man huismeester is geweest van 1986 tot 1994. Toen was het een seniorenflat en dat zouden we nu ook graag weer willen vanwege alles waar we nu mee bezig zijn om voor elkaar te krijgen”. Haar man zorgde goed voor alle flatbewoners en Ineke assisteerde hem door kaarten te schrijven en inzamelingen te houden als er mensen ziek waren of in het ziekenhuis lagen. Zij ging dan met een kaart en een bloemetje op bezoek bij de patiënt. Doordat Ineke heel veel moest uitzoeken en regelen toen haar man ziek werd is ze dat ook gaan doen voor de mensen die nu in het complex wonen.
Wies
5 jaar geleden was Wies aanwezig bij een vergadering waar een aantal instanties aan deelnamen zoals Wonen plus, Kennemer Wonen en wijkcentrum de Oever. Toen iedereen weg was gaf ze aan dat ze heel graag een koffieochtend wilde organiseren in het complex om zo mensen bij elkaar te brengen. De organisaties vonden het een goed idee en met eigen campingstoeltjes, tafeltjes en koffiekannen ging de ochtend van start. Wonen plus is af en toe aanwezig om betrokken te blijven en Kennemer Wonen vergoedt de koffie.

Groter denken
Op de koffieochtenden wordt veel gesproken met elkaar, worden er dingen opgepikt en wordt daar vervolgens op ingespeeld. Op die manier hebben Ineke en Wies al veel mensen geholpen. Van plaatsing in een verzorgingstehuis tot het aanvragen van een PGB(persoonsgebonden budget)
Maar de vraag naar activiteiten werd en wordt steeds groter en de hulpvragen nemen toe. Dus rees de vraag of er geen appartement vrij gemaakt kon worden voor alle bewoners waar activiteiten plaats kunnen vinden.
Van Kennemer Wonen naar de gemeente, naar WMO, een brief naar burgermeester Schouten, naar wethouder Epskamp en weer terug naar Kennemer Wonen maar het is gelukt! Binnenkort komt er een appartement vrij. Kennemer Wonen gaat het appartement opknappen en er wordt een subsidieaanvraag gedaan voor de inrichting en spullen die bij de activiteiten gebruikt kunnen worden. Ook zoeken de dames nog sponsoren! Mocht u dit project willen ondersteunen dan kunt u mail naar info@oudorpertijden.nl sturen.
Activiteiten
Natuurlijk kunnen de koffieochtenden dan plaatsvinden in het nieuwe appartement maar ook kan er samen gegeten worden, bingo gespeeld, creatieve middagen kunnen er gehouden worden net als spelletjes middagen. Oude muziek draaien of iemand uitnodigen om muziek te maken behoren dan ook tot de mogelijkheden. Ideeën genoeg, de dames staan te trappelen.
Maar net zo belangrijk: er kan voorlichting gegeven gaan worden aan de bewoners. Veel van de ouderen hebben geen internet en geen mobiele telefoon. Via de voorlichtingsmomenten kunnen ze kijken of er voor hen nog iets geregeld kan worden als ze iets nodig hebben.
Daarnaast is de wens dat er een sociaal spreekuur komt waar ook alles besproken kan worden van subsidies tot mentale zorg. Op deze manier zijn er korte lijntjes met de bewoners én met de zorginstanties.
Ook zorgaanbieders zoals de fysiotherapeut, pedicure of verpleegkundige kunnen hun behandelingen eventueel vanuit het appartement aanbieden.
Mét elkaar en vóór elkaar!
Ineke en Wies zijn échte karrentrekkers. Altijd hard gewerkt en nu blijven ze zich vol overgave inzetten voor hun medebewoners. Jarigen en zieken krijgen een kaartje, er wordt in het complex écht omgekeken naar elkaar. “We wonen hier heerlijk”, geven ze aan. “Het is een rustige flat en er is veel sociale controle”. Daardoor kunnen we ook de bewoners die beginnen te dementeren een beetje extra ondersteunen. Voor de instanties ook prettig want zo kunnen mensen langer blijven wonen in hun appartement.
“Vorig jaar hebben we ook een buurtbbq gehad, 60% van de bewoners was aanwezig en deden ook écht heel leuk en gezellig mee. Dat is echt genieten”.
“O ja en bij de hoofdingang hebben we zelf groen geplant wat we verzorgen en een wens is om aan de achterkant van de flat ook een tuin met eventueel een moestuin gedeelte te realiseren. Zo blijven we actief nieuwe dingen bedenken om het hier nog leuker te maken en om de mensen te blijven activeren en te verbinden”.
Pareltjes
Bij Ineke en Wies kunnen de bewoners ook terecht voor allerlei spullen. Even een rollator nodig? Of een paar krukken? Zelfs incontinentiemateriaal is aanwezig. Zo hoeft niemand ooit mis te grijpen. En of dit allemaal niet genoeg is zijn ze ook nog in het ouderenpanel gestapt dat opgericht is met wethouder Epskamp van gemeente Alkmaar. Senioren verdien een stem en via het panel kunnen ze zich luid en duidelijk laten horen. De bevolking vergrijst nog steeds snel dus die stem is hard nodig.
Onvermoeibaar zetten de dames zich in voor het grotere doel van een fijne woonomgeving met voldoende zorg en aandacht voor iedereen. In mijn ogen zijn Ineke en Wies pareltjes waar we heel zuinig op moeten zijn!