BOTER BIJ DE VIS

De laatste jaren maar vooral het afgelopen jaar knaagt het maatschappelijk vertoog aan mijn optimisme en vertrouwen in de toekomst. Geitenpaadjes die enkel het verlangde uitstel dienen vergiftigen niet alleen bodem en oppervlaktewater maar vooral het debat over welke transitie en oplossingsrichting dan ook.

Gezien de wijze waarop het debat tegenwoordig gestalte krijgt verdient het gebruik van dit woord toelichting. Debat is een discussievorm waarbij tussen deelnemers uiteenlopende onderbouwde meningen en argumenten worden uitgewisseld. Een open debat heeft tot doel tot overeenstemming of gedeeld resultaat te komen. Tegenwoordig zijn debatten echter gesloten en vanwege vasthoudendheid aan het eigen gelijk gedoemd te mislukken. In de praktijk lukt het zelden om de ander te bewegen of overtuigen. Waar dat toe leidt laten de politieke arena’s en de toestand in de wereld dagelijks zien.

Polarisering is het resultaat. We staan tegenover elkaar, ieder vanuit het eigen fort van gelijk. Langzaam drijven we verder en verder uiteen. De gevolgen daarvan zijn angstaanjagend. Ik ga geen voorbeelden noemen want daarmee vergroot ik mijn eigen verdriet, teleurstelling en angst en mogelijk ook dat van de lezer van deze column.

Veelgehoorde bezweringsformules van bruggenbouwers verenigingen zich in de woorden onderwijs, voorlichting, theedrinken en verbinding zoeken. Niet zelden worden zij beticht van naïviteit, verbloeming en ontkenning. Wij zien het en laten het niettemin gebeuren zolang het ons niet treft. Nalatigheid die op zekere dag ontspruit in spijt omdat gevolgen onze ophaalbrug slechten.

Strijden tegen zaken waaraan niets gedaan kan worden is zinloos dus richt ik mij op dingen die ik wel kan doen of beïnvloeden. In mijn vorige column droomde ik van een broedplek waar hergebruik van spullen het leidend principe is; weggeven in plaats van weggooien en het faciliteren en uitwisselen van ideeën over hergebruik. De beurs voor uitruil, waar samenwerking en ontmoeting tussen buurtbewoners plaatsvindt; een minieme lokale bijdrage aan verbinding, de enig mogelijke weg om verrommeling van het debat en voortgaande polarisatie tegen te gaan.

Dat vereist actie, boter bij de vis. Ik start vandaag nog met het inventariseren en bundelen van initiatieven. De eerste reactie is al binnen; de weggeefhoek bij het Centrum voor Jeugd en Gezin op de Merwedestraat. Hier kan kinderkleding en speelgoed worden geruild; inbrengen en meenemen dus. Het opzetten van een informatieve website naast een buurtapp waarop spullen kunnen worden aangeboden, uitgeleend of geruild is een volgende stap. Meedoen? meldt je op info@oudorpertijden.nl

Foto: CJGAlkmaar

Leen